Aviacijos šventė

Ir pirmosios studijų savaitės

Narūnas Kapočius Rugsėjo 18, 2016

Nuo paskutinio įrašo Erasmus+ dienoraštyje dienoraštyje jau praėjo trys savaitės. Per šias tris savaitės susikaupė nemažai įspūdžių tad skubu jais pasidalinti : ).

RUGPJŪČIO 27

Rūgpjūčio 27-osios dienos rytas prasidėjo gana anksti. Penktadienį vykusios orientacinės dienos metu sužinojome, kad šalia Linšiopingo esančioje Švedijos karinių oro pajėgų bazėje savaitgalį vyks aviacijos šventė skirta paminėti 90-osioms Švedijos karinių oro pajėgų įkūrimo metinėms. Ši karinė oro bazė yra didžiausia pagal turimų karinių sraigtasparnių skaičių Švedijoje. Todėl nedvejodami nusprendėme eiti į aviacijos šventę. Pats karinis oro uostas yra keli kilometrai nuo rajono Ryds, kuriame ir gyvename, tad 15-a minučių dviračiu ir jau buvome šalia oro uosto. Kaip vėliau sužinojome, ši aviacijos šventė buvo labai retas atvejis, kada civiliai buvo įleidžiami į šią karinę bazę. O jų per dvi aviacijos šventės dienas buvo ileista tikrai daug - šventėje apsilankė virš 130 tūkst. lankytojų. Palyginimui Linšiopingo mieste gyvena apie 100 tūkst. žmonių (5-as pagal dydį Švedijos miestas). Pačioje karinėje bazėje buvo eksponuojami ne tik naikintuvai bet taip pat buvo galima pamatyti ir bepiločių lėktuvų, švedų įmonės SAAB sukurtų modernių radarų bei taip pat ir sausumos pajėgų ginkluotės. Būnant toje šventėje, kai virš galvos skraidė Lietuvai draugiškų šalių kariniai lėktuvai apemė keli jausmai: - geras saugumo jasumas, nes supratau, kad čia skraido Lietuvos sajungininkų lėktuvai. – O antrasis privertė susimąstyti, koks žmonių bendradarbiavimas bei žmonių protai yra galingi. Ore virš mūsų galvų skraidė 15 –a tonų masės metalo kūriniai ir dar kokiu greičiu! Tad jei žmonės savo protinius gebėjimus nukreiptų teisinga linkme, pavyzdžui mokslo ir visuotinio tobulėjimo, tai tikrai pasaulyje būtų gyventi dar geriau. Na bet šitame straipsnyje ne apie tai. Tai tokie įspūdžiai iš aviacijos šventės : ). Aviacijos šventė Aviacijos šventė 90-osioms Švedijos karinių oro pajėgų įkurimo metinėms

Aviacijos šventė

Kadangi straipsnį parašyti užima nemažai laiko ir bent kol kas nepavyksta vykdyti duoto pažado parašyti po straipsnelį kartą į savaitę, tai kitoje trečiojo straipsnelio dalyje pasidalinsiu labiausiai įsiminusiais momentais iš pirmųjų studijų savaičių Švedijoje.

STUDIJOS

Kaip jau buvau minėjęs ankstesniame dienoraščio įraše, Linšiopingo universitete semestras yra padalintas į dvi dalis. Pirmoji dalis trunka nuo rugsėjo pradžios iki spalio pabaigos. Per šią semestro dalį yra mokomasi tik keli dalykai ir už juos yra atsiskaitoma spalio gale. Tačiau mano atveju pagal tokią sistemą man pirmoji semestro dalis bus gerokai sunkesnė nei antroji, nes per pirmąją dalį atsiskaitysiu 18,25 ECTS, o antrojoje dalyje 15,25 ECTS. Trys kreditai yra nemažas skirtumas. Trečiąją savaitę jau prasidėjo visi moduliai, kuriuos mokysiuos šią semestro dalį ir du moduliai, kurie tęsiasi visą semestrą. Kol kas įdomiausi moduliai yra System Design, dalykas, kurio metu išklausę paskaitų ciklą bei atlikę keturis laboratorinius darbus 6-ių žmonių grupėje atliksime ‘Hardware design ’ (liet. Techninės įrangos projektavimo) projektą. Mūsų grupės užduotis yra sukurti osciloscopą, kuris monitoriuje rodo per telefono audio jungtį leidžiamos muzikos elektrinius signalus (hmm.. gal ir nelabai gerai paaiškinau, bet įspūdį padėjo susidaryti.) Mūsų grupę sudarom mes, trys lietuviai, viena kinė, kinas ir švedas, kurio šaknys taip pat yra Kinijoje. Laukia įdomus projektas, kuris jau kitą savaitę įsibegės. Daugumą paskaitų klausyti yra įdomu ir dėstytojai visada pasiruošę atsakyti į klausimus, tik kad nedažnam studentui jie kyla. Bet , matyt, taip jau yra, kad didžioji dalis klausimų kyla prieš sesiją : ). Per beveik keturias savaites praleistas Švedijoje pastebėjau, kad mano anglų kalbos įgūdžiai ženkliai pagerėjo ir nebejaučiu streso, kad reikia kalbėti ne gimtaja kalba. Taip pat maloniai nustebino, kad vienam laboratoriniui darbui yra skirtos 4-os astronominės valandos, visai kitaip nei Lietuvoje. Lietuvoje reikėdavo jaudintis ir skubėt, kad neduok Dieve, nespėsi padaryt laboratorinio darbo per 1.5 valandos. Taip pat System Design moduliui kiekvienam studentui yra suteikta prieiga į laboratoriją bet kuriuo paros metu. Tad jei savaitgalį nori išsibandyti tai, ką priprojektavai, su studento pažymėjimu daugelis durų universitete atviros. Taip pat ir šiandien, sekmadienį, važiuosiu į laboratoriją pasimokyti : ). Universitetas Akimirkos iš universiteto ir pasiruošimo paskaitoms.

Spausdinimo darbai universitete pirma dalis.
Spausdinimo darbai universitete antra dalis.

PAŽINTYS

Per šias tris savaites sutikau nemažai įvairių žmonių. Labai maloniai nustebino jau anksčiau aprašyta atsitiktinė pažintis su lietuviu Vyteniu. Ir kaip laikas rodo turiu naują ‘comrad’ (kovos draugą) P.S (Linkėjimai kovoms draugams likusiems Lietuvoje, Gyčiui, Tomui ir Lukui :) ). Nes šią pusę semestro mokomės beveik visus tuos pačius dalykus. Ir pirmasis didelis ‘sunkumas’ įveiktas kartu buvo System Design trečiasis laboratorinis darbas. Jį per mūsų lengvą išsiblaškymą mums padaryti užtruko apie 16 valandų. Žemiau yra video koks buvo mūsų atlikto laboratorinio darbo rezultatas (monitoriuje išvestas paveiksliukas : ) ).

SystemDesign trečiasis laboratorinis darbas. Video autorius Vytenis K.

Taip pat sutikau žmonių iš įvairiausių Europos vietų: vyruką iš Latvijos, kuris čia Linšiopinge mokosi jau antrą magistrą robotikos srityje, blokioką indą, kuris taip pat šiemet pradėjo mokytis magistrą mechanikos inžinerijos srityje, italų, ispanų, vokiečių, pietų koriejiečių ir labiausiai nustebino švedų kalbos kursuose sutiktas vyrukas iš Kašmyro. Jaučiausi išsilavinęs geografijos srityje, tačiau vis tiek turėjau tiksliau paklausti, kur yra tas tolimasis Kašmyras : ) .

NUOTYKIAI

NR.1 Vieną vakarą pasidariau vakarienę ir ją bevalgydamas svetainėje jaukiai šnekučiavaus per Skype su sau brangiais žmonėmis, kurie manęs laukia Lietuvoje. Pabaigęs vakarieniauti indus padėjau į kriauklę ir nuėjau į kambarį toliau kalbėtis. Tik atsisveikinus ir išjungus Skype girdžiu kaip į telefoną atėjo žinutė, kaip ji atrodė galima patyti žemiau. P.S.Kaip tik tą savaitę kažkas iš mūsų blokiokų ilgai neplovė indų ir kooridoriaus sprendimu kiekvienas išplovėm po penkis indus ir baisios krūvos buvo kaip nebūta. Ir kaip tyčia, vieną vakarą po indų krūvos likvidavimo ir įvyko šis nutikimas. Indų detektyvas Indų detektyvas.

NR.2. Šį ketvirtadienį grįžus į bendrabutį po mūsų projekto grupės susitikimo mūsų koridoriuje vyko vakarėlis ir Vytenis pasiūlę kartu su juo pasigamint vakarienę ir dar pabaigti namų darbus, kuriuos turėjome atiduoti penktadienį iš ryto. Tačiau Vytenis kambaryje gyvena taip pat ne vienas kaip ir aš, ir kambaryje nebuvo kėdės, kur man atsisėsti. Tai sugalvojau pasiimti savo kėdę ir ją persinešti 200 metrų per lauką į gretimą bendrabutį. Iš šono smagus vaizdelis turėjo būti, kai grįždamas pusę dviejų nakties į bendrabutį ant pečių nešuosi kėdę : ). Kėdė Kėdės naktiniai nuotykiai.

PASTEBĖJIMAI

Prieš metus skaičiau straipsnį, kad Lietuva būtų žinomesnė Europoje ir pasaulyje jeigu jos pavadinimas būtų trumpesnis, čia nuoroda į straipsnį. Ir tada negalėjau patikėti, kad kas nors negali ištarti ar suprasti kaip yra tariamas man taip gražiai skambantis pavadinimas Lithuania. Bet ką Jūs galvojat! Iš pradžių mane apimdavo lengvas pyktis, kai žmonės nesuprasdavo kas per šalis yra Lithuania, o po to apimdavo neviltis ir sakydau ,,Don’t you know Litauen? “ ir tada išgirsdavau patvirtinimą: ,,Oh, Litauen, I know that country’‘. Pasirodo tikrai žmonėms sunku suprasti kas gi per mistinė šalis ta Lithunia yra. Juokingiausia istoriją man papasakojo Gytis, kaip jis gamindamas vakarienę virtuvėje, to vakarėlio metu, apie kurį buvau užsiminęs, švedė mergina jo paklausė iš kur jis yra. Gytis atsakė, Lithuania. O mergina nustebo ir paklausė: ,,Is it somewhere in South America?’’ Lietuva Lithuania..?

Tai toks neilgas straipsnelis apimantis tris savaites Švedijoje. Galvojau, kad pavyks dažniau parašyti, tačiau dėl ilgai man užtrukusio adaptacinio laikotarpio ir jau užgriuvusių darbų buvo sunku prisiversti rašyti, o ne nueiti miegoti : ). Kitą straipsnelį parašysiu kelių savaičių bėgyje. Iki susitikimo : ).

P.S. Kad tikrai Jums rūpi mano nuotykiai Švedijoje supratau, kai svaitę buvo išjungtas mano serveriukas ir pradėjau gauti žinutes: ,,Narūnai, kažkas su tavo puslapiu ne taip..’’.

Narūnas Kapočius Rugpsėjo 18, 2016